Strona główna/Poradnie NFZ/Poradnia diagnostyki obrazowej RTG/USG

Poradnia diagnostyki obrazowej RTG/USG

Jak wygląda badanie RTG w Przychodni Leśnej w Bydgoszczy

Badanie RTG wykonywane w naszej placówce polega na naświetlaniu wybranego rejonu ciała wiązką promieni rentgenowskich. To one częściowo przenikają przez ciało pacjenta i pozwalają ocenić stan wielu narządów, również w jamie brzusznej jednak przed przystąpieniem do badania tej części ciała, konieczne jest na kilka dni przed zabiegiem przyjmowanie płynów rozpuszczających gazy w jelitach, aby te nie ingerowały w obraz rentgenowski.

Wynik badania RTG

Co mogę zbadać przy pomocy badania radiologicznego

Badanie radiologiczne pozwala prześwietlić konkretny fragment ciała człowieka, najczęściej jest to klatka piersiowa, co pozwoli ukazać również serce, tętnice, przeponę, układ oddechowy w tym płuca i same drogi oddechowe. Zdjęcie klatki uwzględnia także szkielet klatki i piersiową część kręgosłupa. Ponadto często prześwietla się kości i stawy różnych części ciała w przypadku złamań, zwichnięć i stłuczeń. Do tego należy doliczyć badanie czaszki, nieprawidłowości postawy czy jamy brzusznej.

Umów się na badanie RTG

Badanie USG kolana

Na czym polega badanie USG

Podczas badania USG w Przychodni Leśnej zostaną zastosowane ultradźwięki. Ultrasonografia jest nieinwazyjną, atraumatyczną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego narządu.

Umów się na badanie USG

Nasi radiolodzy USG:

  • Lekarz Olaf Wojtowicz - specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
  • Doktor nauk medyczny Małgorzata Stusińska - specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
  • Agata Nadolna - technik elektroradiologii
  • Marżolena Drogowska - technik elektroradiologii
do góry